| 8. 2. 2020
| Po pátečním srazu s Doubravkou v Kopřivnici jsem zamířil do Frýdlantu za Vendy. Nabídla mně ubytování pod podmínkou, že spolu v sobotu ráno vyběhneme pozorovat východ slunce na Velký Javorník, jak je v kraji zvykem. A tak jsme v 5:44 nastoupili do prvního ranního vlaku Os 3102 směr Frenštát a ze zastávky město se vydali vzhůtu na 918 m vysoký vrchol. |
|
Dlouho do noci jsme si s Vendy a její sestrou Monikou povídali, takže jsem šel vlastně spát jen asi na tři hodiny. O to náročnější pak byl výstup s Vendy, která se nezdráhala mě v první části cesty pobízet k běhu. V hlubokém sněhu a s těžkým batohem (nesl jsem stativ, foťák a několkik objektivů na odpolední focení s Barčou) to bylo zhola nemožné, takže jsem musel batoh na okraji Frenštátu zahrabat do sněhu a pokračovat jen s foťákem přes rameno.
Šlo to rychleji, stihli jsme nejen úplněk pod vrcholem, ale i barevný východ slunce na vrcholu, respektive na krásné dřevěné rozhledně, kde foukalo tolik, že jsem málem křičel bolestí nad svými zmrzlými prsty při mačkání spouště.
 | | ¨Když člověk vstává hodně brzo, je nesnesitelně nevyspalý, ale taky může spatřit úplněk v sedle Na Stašku. |
|
 | | Vendy mě celou cestu strašila, že nestihneme východ slunce a utrhneme si kus ostudy. Pod vrcholem jsem jí to vzhledem k červánkům již skoro uvěřil. |
|
 | | Nad turistickou chatou Pohorské jednoty vykukuje špička rozhledny z roku 2013. |
|
 | | Rozhledna, chata, Vendy. Do východu slunce zbývá ještě celých 27 minut. Tak to jsme mohli jít pomaleji. |
|
 | | Devítipatrová rozhledna je celá ze dřeva a stylově zapadá mezi valašské stavby. |
|
 | | Sedm hodin pryč a slunce nikde. |
|
 | | Pohled směrem na Frenštát, vpravo pásmo Ondřejníku. |
|
 | | Slunce vyšlo přesně v 7 hodin a 21 minut. |
|
 | | Na opačné straně by měl být vidět Nový Jičín. Tam za dvě hodiny pojedu. |
|
 | | Dnešek bude průzračně slunečný. Na rozhledně je deset stupňů pod nulou a fouká ledový vítr, takže nám tuhne úsměv na rtech. |
|
 | | Čas jít dolů. |
|
 | | Pohled skoro jako doma v Adamově. A slunce se nám při sestupu zase schovalo za hřeben Ondřejníku. Za chvíli prožijeme dnešní druhý východ slunce. |
|
Po návratu do Frenštátu jsme skočili na snídani do Albertu, kde jsem omylem nechal asi hodinu ležet foťák, zatímco jsme se procházeli po městě. No a pak už jsem jen nasedl na autobus a zamířil si to přes Štramberk, kde měla přistoupit Barča, do Šenova u Nového Jičína prozkoumat opuštěnou vilu u nádraží.
| Zpět
Komentáře:
Stránka:
|
|
Poslední komentáře:
Autor: JzA Text: Škoda, že jste tu nezanechal nějaký kontakt, rád bych se Vás k té fotce terasy z 80. let 20. století na něco doptal. Číst
Autor: TOM Text: Nejsem žádný velký milovník brutalismu, ale ve své době to byla stavba, která snesla srovnánís tehdejšími trendy třeba západního Německa.
Budovu hodně poškodily pozdější změny, přístavby stánků, koncentrace kriminálně rizikových osob, neschopnost uhlídat bezpečnost v okolínecitlivá přístavba atd.
Myslím, že za pozornost stojí, že původní terasa bla mnohem větší, a kuriozitou je plocha terasy na pravé straně budovy orientovaná k hlavnímu nádraží, která původně bývala součástí terasy, ale rekonstrukce ji znepřístupnila, ale nezastavěla.
Foto původního vzhledu teras:
https://scontent.fprg4-1.fna.fbcdn.net/v/
t39.30808-6/630672071_122286342206208198_
331853016560761752_n.jpg?
_nc_cat=107&ccb=1-7&
_nc_sid=aa7b47&
_nc_ohc=Vfv6esKk8e8Q7kNvwGE5ye9
&_nc_oc=AdpO31iQtLnLma8EYP1yT7UJ9L0OVjOGKsXL5mBoMnlaaE9Yr31Yg_wqsKxgPIMVxXk
&_nc_zt=23
&_nc_ht=scontent.fprg4-1.fna&_nc_gid=b51G_OEiJj2e-O0e697Ubg
&_nc_ss=7b2a8&oh=00_Af-iD3WtPJV9tVSFTVhRP2pg1H8ZduUwiOGlSAUgc7gubQ&
oe=6A27B47F. Číst
Autor: Marta Text: Dobrý deň.Velmi rada som nosila topánky z tejto firmy.Boli krásne a elegantné.Neviete,či niekde nenájdem archív s ich topánkami?Rada by som si pozrela. Číst
Autor: Z Text: Bez urážky, ale tohle je k pláči co někdo vypotil. Číst
Autor: Tonda Konda Text: Odvážná školačka opět vyrazila na průzkumy. Jen tak dál. Díky za super reportáže. Číst
|
|